مقاله

فوت و فن در اسباب کشی

رسم است که برای انجام صحیح یک کار بزرگ از افراد باتجربه نظرخواهی کنیم. تجربه‌های ریز و درشت می‌تواند کمک موثری برای بالا بردن کارایی ما باشد. این گزارش مجموعه‌ای از تجربه‌های ریز و درشت است که دانستن آنها می‌تواند به شما هم کمک کند!

معمولا جابه‌جا کردن وسایل سنگین در منازل کار بسیار دشواری است. شما هم حتی اگر یک‌بار اقدام به اسباب‌کشی کرده باشید از این دشواری اطلاع دارید. اما مساله مهم این است که در این مواقع باید کار را به کاردان سپرد. هیچ وقت هوس نکنید یخچال یا ماشین لباسشویی را خودتان جابه‌جا کنید، حتی اگر منزل جدید طبقه همکف باشد. چرا که کارگرانی که در این زمینه تجربه دارند نه تنها بدن آماد‌ه‌تری برای این نوع وسایل سنگین دارند، بلکه ترفندهایی هم برای جابه‌جایی دارند. ترفندهایی که فقط با تجربه به دست می‌آید و شاید یک بی‌توجهی کوچک؛ خرج اساسی روی دست شما بگذارد.

هر کاری راهی دارد
همه ما فکر می‌کنیم جابه‌جا کردن وسایل که دیگر کاری تخصصی نیست و هر کسی می‌تواند از عهده آن برآید، اما مساله اینجاست که اسباب‌کشی یک فن و تکنیک است و پر از ریزه‌کاری‌هایی که اگر حتی یکی از آنها را هم نادیده بگیریم، ضررهای جبران‌ناپذیر به خود و دیگران وارد خواهیم کرد. در زمان بارگیری سعی کنید شما هم تیمی تشکیل بدهید تا به بهترین نحو بارگیری انجام شود. گاهی پیش می‌آید که کارگران با وجود داشتن سابقه طولانی در بارگیری خودشان را به کوچه علی چپ می‌زنند تا بتوانند با کار کمتر، دستمزد بیشتری را  دریافت کنند. یکی از شگرد‌‌های این افراد این است که از غفلت شما استفاده می‌کنند و وسایل را با چیدمانی نادرست در پشت خاور جای می‌دهند. طوری که وسایلی که به نظر شما با یک بار حمل و نقل قابل جابه‌جایی خواهد بود، نیاز به چندین بار حمل و نقل پیدا می‌کند و در نهایت این جیب شماست که خسارت را باید جبران کند.

چند ساعت قبل‌
سعی کنید راه خوبی را برای کارگرها برای عبور از اتاق‌ها و رسیدن به آشپزخانه باز کنید. یک چیدمان درست، که باعث می‌شود وسایل شما به خوبی در پشت خاور جا شود و ذره‌ای جا هم هدر نرود، در حالتی اتفاق می‌افتد که طبق گفته قدیمی‌‌ها اول هندوانه‌ها را بچینید بعد سیب‌ها و بعد آلبالو گیلاس‌ها را.
هیچ وقت سعی نکنید اول جعبه‌های کوچک را انتخاب کنید. تلاش کنید تا کارگران را هم در این زمینه متقاعد کنید و مطمئن باشید اگر هیچ دخالتی در این مساله نکنید کارگران اول جعبه‌های سبک‌تر و کوچک‌تر را انتخاب می‌کنند و بعد سراغ اجناس سنگین منزل می‌روند و از آنجایی که نمی‌توان یخچال و گاز و ماشین ظرفشویی را روی جعبه‌های کوچک و سبک گذاشت، همان وسایلی که در نظر شما با یک خاور قابل‌ جابه‌جایی است نیاز به ۲ بار رفت و آمد پیدا می‌کند و این یعنی هزینه اضافی! در صورتی که خودتان هم وسیله نقلیه دارید، بهتر است کلیه مدارک مهم مثل دسته چک، طلاجات، کارت‌های اعتباری، دفترچه بیمه، داروهای مهم و تجهیزات پزشکی و اجناس یادگاری و نفیس را در داخل خودرو شخصی‌تان قرار دهید. در هر جا به جایی ممکن است مقداری وسایل به هر عنوان در انتها، باقی‌بماند. اگر بتوانید وسیله‌هایی را که نمی‌توان آنها را در جعبه‌ها و کارتن‌ها قرار داد، در خودرو شخصی قرار داده و شخصا جابه‌جا کنید. کمک بزرگی به خود کرده‌اید! همچنین بهتر است این وسایل چیزهایی باشد که دسترسی به آنها مهم است. بر فرض چای‌ساز،‌ رادیو یا ساعت دیواری یا وسایل اولیه آشپزخانه و دستشویی مثل صابون و وسایل شوینده و چیزهایی مثل جارو و خاک‌انداز و تی!
به هر حال شما ابتدا به ساکن نمی‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید و ناچار باید جارو به دست شوید!

همه چیز را پیش‌بینی کنید
درست وقتی که در ذهنتان خانه جدید را با تمام وسایل، مبلمان و ظاهر خوش تصور می‌کنید، باید پیه یک هفته بی‌گازی، بی‌تلفنی، بی‌لباسی، بی‌اتویی، بی‌غذایی و… را به تن خود بمالید. هر چند با یک بسته‌بندی درست و نوشتن نام وسایلی که در داخل کارتن‌ها گذاشته‌اید، می‌‌توانید تا حدودی از این سردرگمی کم کنید، اما به هر حال اینها اتفاقاتی است که کم‌ و بیش در هر اسباب‌کشی می‌افتد!‌ قرار است فردا به اداره بروید و اتو را پیدا نمی‌کنید. برای درست کردن یک لیوان چای ساده دچار مشکل می‌شوید. یخچال را بعد از جابه‌جا کردن تا یک روز نباید به برق بزنید و یخ ندارید، تمام محتویات فریزر آب شده است و آب آنها روی وسایل دیگر ریخته شده،‌ درست وقتی که باید مهم‌ترین و بهترین لباس‌ها را پیدا کنید بدترین و غیرقابل مصرف‌ترین آنها را پیدا می‌کنید. نمی‌دانید اسپری سوسک‌کش در کدام جعبه است.

خانه سوسک‌ها
اگر نمی‌خواهید از همان روز اول منزلتان تبدیل به خانه سوسک‌ها شود، رعایت چند نکته ضروری است. اولا تا جایی که می‌شود سعی کنید وسایل را وارد خانه‌ای کنید که از قبل تمیز کرده‌اید. در صورتی که وسایل را بدون تمیز کردن قبلی وارد خانه کنید دو حالت پیش می‌آید. یا شما سوسک‌هایی را که در منزل قبلی بوده همراه با خود به منزل جدید می‌آورید و به خاطر شلوغی اوضاع خبردار هم نمی‌شوید و سوسک‌ها در منزل جدید جای جدیدی برای اقامت پیدا می‌کنند یا این که از منزل جدید که تمیز هم نشده سوسک‌ها به سرعت وارد کارتن‌ها و وسایل باز نشده می‌شوند و در نهایت حتی اگر همه جا را هم تمیز کنید راه خود را پیدا خواهند کرد. اما یک نکته مهم و کاربردی، سمپاشی قبل از جابه‌جایی منزل است.
حتی اگر بتوانید بعد از سمپاشی در و دیوارها را ببندید و به سم یک فرصت یکی دو روزه برای عمل کردن بدهید ایده‌آل‌ترین اتفاق خواهد افتاد. در نهایت تعداد اجساد سوسک‌ها می‌تواند میزان تمیزی منزل جدید را هم به شما اطلاع بدهد. البته اگر فرصتی برای این کار نبود زیاد نگران نباشید. خمیرهایی که برای از بین بردن سوسک‌ها هستند، همیشه کارگر می‌افتند، اما از یک نکته کلیدی غافل نمانید و آن هم این که سعی کنید تا حد ممکن از کارتن‌هایی که برای یک شبانه‌روز خارج از مغازه‌ها و در کوچه و خیابان‌ها نگهداری شده‌اند، استفاده نکنید. چراکه با این کار بانک سوسک را وارد منزل جدید کرده‌اید و در هر صورت سعی کنید هر چه سریع‌تر کارتن‌ها را باز کرده وسایل را بردارید و همه کارتن‌ها را از خانه بیرون کنید.

پایان کار
یادتان باشد که انعام دادن اختیاری است. اگر از نحوه کار راضی نیستید، اصلا مجبور نیستید انعام دهید و با این روش می‌توانید اعتراض خود را نسبت به کیفیت پایین کار نشان دهید. در صورت وجود مشکل خاص نظیر بی‌احترامی کارگران، دریافت پول اضافه، بدقولی زمانی و اتلاف وقت حتما شکایات خود را با مسوولان مربوطه در میان بگذارید تا این مسائل برای افراد بعدی کمتر ایجاد شود. خود را نسبت به افراد بعدی مسوول بدانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =